Beşiktaş amblemi
Karakartal amblemi Kartal ve logo

Beşiktaş amblemi


BEŞİKTAŞ AMBLEMİ VE BEŞİKTAŞ TARİHİ

Beşiktaş 1903 yılının mart ayında Beşiktaş jimnastik kulübü olarak kuruldu. 1910 yılında kuruluşu tescillenen İlk Türk spor kulübü olmuştur.

1903 yılında kurulan kulübün ilk başkanı Mehmet Şamil Şhaplı ve ilk genel sekreteri de Hüseyin Bereket seçildi. O dönem toplanmalara kötü gözle bakıldığından futbolcular toplanıp abdulhamitin adamları serencebey deki toplanmaları haber aldı ve sporcuları karakola götürdü bir kısmı saray eşrafına yakın olan gençler o zaman futbol a iyi gözle bakılmadığı için beden ve jimnastik hareketleri yaptıklarını söyleyerek ortamı yumuşattılar. 1908 deki meşrutiyet in ilanıyla daha rahat sportif aktivitelere katılabildiler.

Renklerinin kırmızı beyaz olduğu ve balkan savaşını kaybettikten sonra ölenlerin yası amacıyla siyah beyaz yapıldığı söylenir. 100. Yıl belgeseli yapımcısı Tuğrul yenidoğan renklerin her zaman siyah beyaz olduğunu dahi güçlü kanıtlar olduğunu söyleyerek tartışmalara son noktayı koymuştur. Beşiktaşın ilk ambleminin yapıldığı yıllarda Fransız mekteplerinden esinlenerek kuruluş yılı olarak 1903 yazıldı. Üstte arap alfabesiyle Beşiktaş sağda J solda ise K harfleri yer aldı iç tarafında rozeti yapan ustanın mührü vardır. Meşrutiyete kadar rozetteki yıldız 6 köşeliydi.

Amblemdeki ilk beyaz çizgi 1 numaralı harfi üç siyah çizgi 3 harfini  ikinci beyaz çizgi de 1 i sembolize eder ve amblem 9 bölümden oluştuğu için yan yana geldiklerinde 1319 oluşmakta Rumeli takviminde 1319 miladi takvimde 1903 ü karşılık gelir. Amblemdeki Türk bayrağı Türkiye futbol federasyonunun bir hediyesidir. Beşiktaş Türk bayrağı kullanım hakkını yunan bir takımla oynanan maçta Türkiye yi temsil ettiği için almıştır.

Xnxx